Результати дослідження в Dermatologic Therapy, присвячене кремам і пероральним препаратам від акне, що містять пробіотики, показують, що ці речовини можуть допомогти збільшити природний захист шкіри від акне.
Акне – це хронічне шкірне захворювання, яке може виникати в тому числі через вікові причини. Захворювання на початкових етапах неприємне з естетичної точки зору, але в запущених стадіях воно породжує запальний процес, в ході якого з елементів висипу утворюються гнійні пухирці – пустули, – які після дозрівання розкриваються і викидають вміст, а потім перетворюються в рубці.
Традиційно для лікування важких форм цього захворювання використовуються антибіотики, так як в його розповсюдженні і розвитку бере активну участь бактерія Propionibacterium acnes. Однак останнім часом у цих мікроорганізмів розвинулася резистентність до антибіотиків, яка серйозно заважає лікуванню акне. Допомогти вилікувати важкі форми цієї хвороби можуть, як не дивно, пробіотики – речовини, що стимулюють ріст корисної мікрофлори.
Щоб з’ясувати, чи дійсно пробіотики допомагають в лікуванні акне, вчені проаналізували ряд публікацій з баз даних Science Direct, PubMed, Scielo і Medline. В результаті дослідники виявили, що інгібірує, пробіотиків на P. acnes, обумовлене антибактеріальними білками і бактеріоциноподібними речовинами. Крім того, автори з’ясували, що ці сполуки мають підтверджену імуномодулюючу дію на кератиноцити і епітеліальні клітини.
Дослідники також виявили, що пробіотики інгібують цитокіни IL-8 в епітеліальних клітинах і кератиноцитах, що свідчить про їх імуномодулюючі активності. Крім того, вони встановили, що бактерія Staphylococcus epidermidis може захищати шкіру від акне і сповільнювати зростання мікробів P. acnes, ферментуючи гліцерин. Автори показали, що бактерії Lactococcus sp. при додаванні в косметичні засоби здатні зменшити кількість медіаторів запалення, які виробляються P. acnes і викликають розширення судин, набряки і дегрануляцію тучних клітин.