Журнал ScienceDirect в січні 2021 опублікував статтю, написану групою китайських вчених з різних інститутів, під заголовком: «Порушення, пов’язані з дисбіозом мікробіома SARS-CoV-2, і можлива роль пробіотиків». (SARS-CoV-2 microbiome dysbiosis linked disorders and possible probiotics role). У ній наводяться наукові дослідження хворих ковідом, аналіз причин летальних результатів і робляться обгрунтовані припущення, що «більше смертей у відділеннях інтенсивної терапії, мабуть, пов’язані з дисбіозом мікробіома».
Епідемія, як відомо, почалася в Китаї, і саме там лікарі, вчені та влада змогла порівняно швидко «притиснути хвіст» вірусного монстру. Тепер пандемія бушує по всьому світу, але настільки ефективного закінчення, як на батьківщині коронавірусу, більше ніде не спостерігається. Але ж є сенс взяти найважливіше з досвіду Піднебесної.
Вчені відзначають важливість зміцнення імунітету пробіотиками в якості профілактики інфекційних захворювань.
– Вживання біфідобактерій сприяє підвищенню опірності організму до вірусних інфекцій на 30-50%, – говорить доктор біологічних наук, науковий керівник НПК «Біо-Веста» Анна Калмикова.
– У них, як правило, немає протипоказань і вікових обмежень, вони ідеально поєднуються з власною мікрофлорою людини, покращують її склад і в більшості випадків не викликають алергічних реакцій.